Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje motocykli, spotykane na polskich drogach, a także bezdrożach. Na końcu artykułu znajdziecie także mniej oczywiste propozycje, które nie są jeszcze szeroko rozpowszechnione w naszym kraju, ale ich popularność rośnie w szybkim tempie.

 

BMW Kask motocyklowy

 

Motocykle turystyczne – na długie wyprawy

Te duże, wyposażone w pojemny zbiornik paliwa motocykle to jedne z najczęściej spotykanych maszyn na drogach i szlakach turystycznych. Motocykle turystyczne to pojazdy stworzone do radzenia sobie na długich trasach i różnych rodzajach podłoża. Jest to klasa zróżnicowana wewnętrznie – coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się tzw. turystyczne enduro, określane także mianem adventure, które łączą w sobie cechy motocykli terenowych i tych przeznaczonych na utwardzone nawierzchnie, a także motocykle sportowo-turystyczne, cechujące się wysokimi osiągami, ale jednocześnie komfortem jazdy w dłuższej trasie, którego nie oferują stricte sportowe ścigacze. Charakterystyczną cechą wszystkich motocykli turystycznych jest możliwość wyposażenia ich w kufry, ułatwiające transport bagażu.

 

Buse Kurtka motocyklowa

 

Motocykle sportowe – ścigacze

Duża moc silnika, efektowna stylistyka, opływowe kształty. To cechy wspólne sportowych motocykli szosowych, zwanych także ścigaczami. Motocykle te są przystosowane do jazdy po równym asfalcie, mają utwardzone zawieszenie, pozwalające na sztywne trzymanie się drogi. Ich szczególną cechą są także specjalne opony i duże hamulce, będące w stanie zatrzymać maszynę nawet z bardzo wysokich prędkości. Ścigacze to motocykle efektowne i dostarczające wiele emocji, jednak… bardzo mało praktyczne. Pozycję, którą należy zająć, by na nich jeździć trudno nazwać wygodną. Nie mają także miejsca na bagaż, przez co nie nadają się na dłuższe trasy oraz spalają sporo paliwa jak na motocykl.

Motocykle typu cruiser i chopper

Choppery i cruisery to specyficzne jednoślady, zdecydowanie wyróżniające się wyglądem od innych rodzajów motocykli. Jakie są ich charakterystyczne cechy? Przede wszystkim nisko ustanowione siedzisko i podpórki na nogi, umieszczone w przedniej części motocykla. Na motocyklach typu chopper czy cruiser siedzi się wygodnie, dzięki czemu można nimi pokonywać długie trasy. Mają także zazwyczaj sporo miejsca na kufry, umożliwiającego przewożenie bagażu.

 Czym różnią się motocykle cruiser od chopperów? Typowy cruiser to dopracowany, duży motocykl z wielkim, pojemnym bakiem i licznymi owiewkami oraz chromowanymi dodatkami. Chopper to jego skromniejsza, lżejsza wersja. Poza tym przeważnie posiadająca wysoko umieszczoną kierownicę i przednie koło, wystające wyraźnie do przodu.

 

Pokrowiec na motocykl

 

Motocykle enduro

Motocykl, którym można dobrze bawić się w terenie, ale jednocześnie legalnie jeździć po drogach publicznych. To właśnie powód, dlaczego enduro są tak popularne. W porównaniu do motocykli cross, posiadają światła, kierunkowskazy, lusterka i inny osprzęt niezbędny do tego, by zostać dopuszczone do ruchu publicznego. Jednocześnie oferują jednak bardzo dobre parametry do jazdy w terenie. To świetny wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jazdą na motocyklu poza drogami utwardzonymi. Istnieją różne rodzaje motocykli enduro: niektóre można traktować jako „motocykle typu SUV”, czyli przeznaczone do jazdy w lekkim terenie, inne to bardziej zaawansowane maszyny, umożliwiające pokonywanie wymagających, leśnych tras.

 

Kurtka motocyklowa enduro

 

Motocykle trójkołowe

Czy motocykl trójkołowy to nadal motocykl? Wszak nie można nazwać go jednośladem! Opinie pasjonatów są podzielone, jednak faktem jest, że popularność motocykli trzykołowych w naszym kraju stale rośnie. Powód? Od 2018 r. w Polsce, motocyklem trójkołowym można jeździć bez posiadania prawa jazdy kategorii A (prawa jazdy na motocykl). Wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, a wybrany pojazd ma homologację L53. Dla trójkołowych motocykli nie ma ograniczenia dotyczącego pojemności (do 125 cm3) tak jak w przypadku standardowych motocykli. Z tego powodu, wielu zwolenników mocniejszych maszyn, którzy nie chcą wyrabiać dodatkowego prawa jazdy, wybiera właśnie trójkołowce.
Co to za motocykle? Wbrew pozorom w kategorii motocykli trójkołowych nie mieści się standardowy motocykl z bocznym koszem pasażerskim. Pojazdy te muszą posiadać parę kół o symetrycznym rozmieszczeniu. Producenci tworzą różne wariacje modeli, których wspólnymi cechami są zwykle stabilność prowadzenia i wygodna pozycja jeźdźca. Obecność trzech kół umożliwia także wygospodarowanie większej przestrzeni na bagaż.

 

Trójkowłowy skuter elektryczny coco cobra

 

Motocykle elektryczne

Motocykle elektryczne to stosunkowo nowa kategoria rynku, która szybko zdobywa popularność w Polsce. Silnik elektryczny oferuje zupełnie inną charakterystykę jazdy niż spalinowe konstrukcje. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny od razu po „dodaniu gazu”, co w przypadku motocykla zapewnia unikalne wrażenia z jazdy. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, zasięg elektrycznych motocykli jest pewnym mankamentem, jednak dla użytkowników poruszających się w przestrzeni miejskiej jest wystarczający. Ogromną zaletą tych pojazdów jest fakt, że motocykle elektryczne są całkowicie bezemisyjne.

 

Motocykl elektryczny Bili Bike Extreame

 

Motocykle klasyczne

Tego typu motocykle znajdują swoich amatorów wśród osób interesujących się historią cyklizmu lub… szukających dobrej okazji na zysk. Klasyczne motocykle to przyjemny powiew przeszłości, najczęściej odbiegający od współczesnych produkcji, jeśli chodzi o komfort jazdy, ale mający w sobie to „coś” – przynajmniej w opinii pasjonatów, kupujących takie maszyny po to, by nimi jeździć. Druga grupa adeptów klasyki motocyklowej kolekcjonuje motocykle niczym muzealne eksponaty po to, by cieszyły oko i nabierały wartości. Wymaga to nieco inwestycji, gdyż części do starych motocykli są trudnodostępne i drogie. Jest to jednak inwestycja, która przeważnie się zwraca – klasyczne motocykle traktowane są obecnie jako dobra lokata kapitału.

 

W-tec Kask motocyklowy

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock.com