Jako człowiek, którego serce wypełnione jest smakami Podlasia, Wielkanoc ma przede wszystkim smak paschy i żurku. Kołocze, murziny, chrzanówka, prażnica, młodzowy kuch to również dania wielkanocne, ale z innych regionów Polski. W święta lubimy to, co znamy i na co czekamy cały rok. Jednak przygotowanie choć jednego dania, które nigdy wcześniej nie pojawiło się na naszym stole, może być ciekawą kulinarną przygodą. Może w tym roku na stole wielkanocnym zawita gościnnie potrawa z innego regionu Polski?

Tradycyjne potrawy wielkanocne w Polsce

Na wielu polskich stołach w wielkanocny poranek musi pojawić się zupa. Do tego we wszystkich regionach Polski obowiązkowe są mięsiwa – wędzone szynki, kiełbasy, pieczone schaby. Miska sałatki jarzynowej jest tak naturalnym elementem świąt, że trudno sobie wyobrazić śniadanie wielkanocne bez niej. Talerz z jajkami na twardo – w majonezie, faszerowanymi i z różnymi dodatkami, to najważniejszy symbol Wielkanocy. Oczywiście na każdym stole musi pojawić się też babka wielkanocna. O ile kojarzone z Wielkanocą mazurki są popularne w różnych częściach Polski, o tyle babka jest obowiązkowa absolutnie wszędzie.

Tradycyjne wielkanocne zupy

Najczęściej kojarzonymi z Wielkanocą zupami są żurek i biały barszcz. Różnic między nimi nie ma zbyt wiele – żurek to zupa z dodatkiem zakwasu żytniego, a biały barszcz z dodatkiem zakwasu pszennego. Obie zupy gotuje się tak samo, podaje z jajkiem na twardo i białą kiełbasą. Do każdej można dodać śmietanę. I choć silnie kojarzą się z kiełbasą, można przygotować ich wegetariańskie, a nawet wegańskie wersje. Wystarczy ugotować je na warzywnym wywarze z dodatkiem 1 wędzonej śliwki, doprawić sowicie majerankiem i zakwasem.


Szukasz sprawdzonego przepisu na zakwas do żurku i barszczu białego? Zobacz nasz artykuł „Zrób sobie zakwas - pszenny, żytni i bezglutenowy


W okolicach Lublina na święta podaje się zupę podobną do żurku. Jednak dodatkiem do niej są wszystkie mięsiwa znajdujące się w poświęconym koszyczku i hojna porcja chrzanu. Podobnie na Podhalu przygotowuje się święcelinę. Zupę zagęszcza się kwaśnym mlekiem lub śmietaną, a do środka, poza ziemniakami, dodaje pokrojone wędliny ze święconki i kiełbasę.

 

Serwis obiadowy 12 os z wazą veronica villa italia

 

Chrzanówka – przepis

Składniki:

  • 2 litry serwatki
  • 2 kiełbasy
  • 100 g wędzonego boczku
  • 4 cm korzeń chrzanu
  • śmietana
  • sól i pieprz
  • jajka
  • opcjonalnie: 2 ziemniaki

 

potrawy wielkanocne w Polsce: chrzanówka

 

W okolicach Krakowa w Wielkanoc serwuje się chrzanówkę. Jak ją przygotować? 2 litry serwatki wlewamy do garnka. Dodajemy 2 pokrojone w kostkę ugotowane kiełbasy i 100 g wędzonego boczku, który wcześniej przysmażamy na ogniu. Kawałek korzenia chrzanu (4 cm) kroimy w cienkie paseczki, uważając na oczy. Wszystko zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu przez 40 minut. Dodajemy śmietanę, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z plastrami jajek na twardo. Niektórzy chrzanówkę zagęszczają ziemniakami. Jeśli macie ochotę na bardziej treściwą zupę, to od razu do gotowania dodajcie 2 duże pokrojone w kostkę ziemniaki.

 

Zwieger Practi Plus garnek z pokrywką

 

Tradycyjne potrawy wielkanocne w Polsce z jajek

Wielkanoc to festiwal potraw z jajek. Najczęściej na stole pojawią się klasyczne jajka na twardo z majonezem. Równie popularne są jajka faszerowane, które powstają poprzez wymieszanie jajek na twardo z posiekanym koperkiem, pietruszką, szczypiorkiem, masłem i przysmażeniem ich w skorupkach z bułką tartą na wierzchu (każdą wypełnioną połówkę jajka oprószamy bułką tartą i smażymy na maśle). Coraz częściej na polskich stołach pojawiają się jajka faszerowane wędzonym łososiem lub szynką.

Na Śląsku Cieszyńskim przygotowuje się niezwykle aromatyczne jajka z kminkiem. Ugotowane jajka na twardo delikatnie obijamy, ale nie obieramy ze skorupek. W garnku zagotowujemy 1 litr wody, dodajemy 1 łyżkę soli i paczkę kminku. Gotujemy przez 5 minut. Do ostudzonej zalewy wkładamy jajka na 2 dni i przechowujemy w lodówce. Następnie obieramy i podajemy wedle uznania. Jajka nabierają niezwykłego kminkowego aromatu i mają delikatne przebarwienia na skorupkach.

Na Kaszubach śniadanie wielkanocne rozpoczyna prażnica. Jest to jajecznica z wyjątkowo bogatym wnętrzem. Smaży się ją na słoninie lub boczku, wędzonych wędlinach, a nawet wędzonej rybie. Ważne, żeby kawałki mięs były posiekane, a w środku poza nimi była też odrobina podsmażonej cebulki. Jajecznica nie może być przesuszona i zbyt skromna. W końcu to potrawa świąteczna!

Wielkanocne wypieki: murzin i pascha

Murzin wielkanocny

Składniki:

  • 500 g mąki
  • 250 ml ciepłego mleka
  • 1 łyżka cukru
  • 50 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 4 łyżki oleju
  • 2 cebule
  • 300 g kiełbasy śląskiej
  • 200 g wędzonego boczku
  • 1 łyżka oleju
  • kminek
  • majeranek
  • jajko

 

potrawy wielkanocne w Polsce: murzin wielkanocny

 

Tradycyjne wielkanocne wypieki to nie tylko dania słodkie. Jedną z wielkanocnych potraw jest murzin – drożdżowy rolada z dodatkiem kiełbasy i boczku. Jak ją przygotować? Wystarczy zrobić ciasto drożdżowe z 500 g mąki, 250 ml ciepłego mleka, 1 łyżki cukru, 50 g drożdży, 1 łyżeczki soli i 4 łyżek oleju. Ciasto wyrabiamy, aż będzie elastyczne i miękkie. Odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Przygotowujemy farsz. Siekamy w kostkę 2 cebule, 300 g kiełbasy śląskiej i 200 g wędzonego boczku. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju, dodajemy pokrojony w kostkę wędzony boczek, kiełbasę i cebulę. Smażymy, mieszając raz po raz, aż cebula zmięknie. Doprawiamy do smaku kminkiem i majerankiem.

Wyrośnięte ciasto wałkujemy na prostokąt o wymiarach większych niż kartka A4. Układamy ostudzony farsz na całej powierzchni, zostawiając 1,5 cm brzegu. Zwijamy w roladę, upewniając się, że końcówki i łączenie ciasta są na spodzie. Odstawiamy na kwadrans w ciepłe miejsce i włączamy piekarnik na grzanie góra-dół na 180 stopni. Smarujemy ciasto rozkłóconym jajkiem z mlekiem. Pieczemy do zazłocenia około 45 minut. Roladę podajemy na zimno pokrojoną w plastry.

 

Gerlach.zestaw noży w bloku

 

Pascha wielkanocna

Składniki:

  • 2 litry mleka
  • 800 ml śmietany 18%
  • 8 jajek
  • 200 g miękkiego masła
  • 1 szklanka drobnego cukru
  • 1 szklanka orzechów i bakalii

 

potrawy wielkanocne w Polsce: pascha

 

Podlasie w Wielkanoc smakuje paschą – to deser ze świeżego twarogu z dodatkiem masła, cukru i bakalii. Jest niezwykle delikatny i bardzo sycący. Paschę przygotowuje się w specjalnej formie z biblijnymi inskrypcjami. Można jednak wykorzystać do jej przygotowania tortownicę. Niektórzy od razu rozdzielają ją do pucharków i podają pod koniec śniadania wielkanocnego.

Zagotowujemy 2 litry mleka. Zmniejszamy ogień na mały i wlewamy do mleka 800 ml śmietany kwaśnej 18% wymieszanej z 8 jajkami. Mieszamy łyżką przez 15 minut, ciągle trzymając mleko na ogniu, aż zacznie się ścinać i będziemy widzieli grudki podobne do serka granini. Zdejmujemy mleko z ognia i pozwalamy mu ostygnąć – będziemy widzieli, jak serwatka rozdziela się od części twarogowej (z serwatki możemy przygotować zupę!).

Durszlak wykładamy gazą i delikatnie wylewamy zawartość garnka. Pozwalamy serowi się odsączyć przez minimum 2 godziny. Po przyciśnięciu łyżką z sera nie powinno wylatywać dużo płynu. Jeśli jednak wylatuje, to delikatnie ściskamy ser i pozwalamy mu odpocząć na durszlaku przez kolejną godzinę. Mikserem ubijamy 200 g miękkiego masła z 1 szklanką drobnego cukru, aż powstanie puszysta masa. Kroimy orzechy i bakalie. Do masy cukrowej dodajemy twaróg i miksujemy przez 5 minut. Wsypujemy bakalie i mieszamy łyżką. Masę przekładamy do wyłożonej folią spożywczą tortownicy. Dekorujemy bakaliami. Niektórzy do paschy dodają brzoskwinie lub gruszki w syropie, dekorują ją galaretką. Ja kocham smak twarożku z cukrem i nie lubię go zabijać zbyt dużą ilością dodatków. Jeśli jednak lubicie ciasta w stylu sernika na zimno, to owoce i galaretka mogą wam bardzo smakować.

 

Tortownica z dużą podstawą Lukrecja

 

Jakie regionalne potrawy wielkanocne goszczą na waszych stołach? Dajcie znać w komentarzu! Więcej ciekawych artykułów znajdziecie w dziale Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock